sobota, 4 sierpnia 2012

Troszkę teorii.. :)

Hej !:)
Troszkę teorii nie zaszkodzi.. :P chociaż wiem sama po sobie że jest troszkę nudna ;P
Ale tak w skrócie..;)

Paznokcie
Pełnią one kilka funkcji: podtrzymują tkanki palców rąk i nóg, chronią  czubki palców przed uszkodzeniem, pomagają w podnoszeniu małych przedmiotów oraz chwytaniu, drapaniu i szczypaniu. W skład paznokci wchodzą - keratyna która zbudowana jest z białka dzięki czemu paznokieć jest twardy i mocny. Paznokcie są przezroczyste zazwyczaj mają barwę bladoróżową. Kolor ten zawdzięczają znajdującej się pod spodem siatce naczyń włosowatych.
Obłoczek

Jest to lunula czyli białawy obłoczek znajdujący się u nasady paznokcia, jego zabarwienie wynika z tego gdyż nie przylega on mocno do podłoża i stanowi on pomost między macierzą a płytką paznokcia. Wymiary, kształt, zabarwienie obłoczka są rozmaite u różnych osób jednak najwyraźniej przedstawia się on na kciuku.

Macierz paznokcia

Wzrost paznokcia zaczyna się od korzenia, jest on ukryty pod wałem paznokciowym zakończonym obrąbkiem naskórkowym. To tu również powstaje keratyna, tu znadują się nerwy, naczynia limfatyczne, krwionośne zapewniające dostarczanie substancji odżywczych do paznokcia. Komórki paznokcia dzielą się w macierzy i w miarę nawarstwiania się masy zrogowaciałej przesuwają się po łożysku paznokcia w kierunku końca palca.

Łożysko i płytka paznokcia

 Widoczna część paznokcia t płytka - twarda, gładka i lekko wypukła pokrywająca koniec palca, która popularnie nazywamy paznokciem, natomiast łożysko paznokcia to tkanki położone bezpośrednio pod płytką. Łożysko nosi paznokieć i go odżywia ale nie przyczynia się do jego wzrostu. W miarę jak w macierzy powstaje keratyna paznokieć wypychany jest w kierunku łożyska gdzie przybiera postać stwardniałej płytki która nie jest już żywą tkanką, nie posiada nerwów ani naczyń znajdujących się w łożysku.

Wał paznokcia

Warstwa skóry pokrywającej brzeg zakryty paznokcia ze wszystkich stron oprócz wolnego brzegu na koniuszku palca i utrzymująca paznokieć we właściwym położeniu. To właśnie w tym miejscu występują najczęściej infekcje grzybiczne.

Obrąbek naskórkowy

Obwódka cienkej tkanki porastająca paznokieć by osłaniać jego nasadę. Stanowi ważną część paznokcia gdyż ochrania delikatną tkankę macierzy oraz komórki tkanki znajdujące się pod płytką paznokcia gdzie formuje się warstwa zrogowaciała. Jej zadaniem jest chronić przed zanieczyszczeniem, bakteriami i innymi mikroorganizmami mogącymi naruszyć macierz i łożysko paznokcia. Przy pielęgnacji paznokcia najważniejsza jest delikatność gdyż zbyt energiczne wycinanie lub odpychanie skórek może uszkodzić paznokieć. Z chwilą kiedy obrąbek zostanie uszkodzony przestrzeń pod wałem pazkocia przestaje być szczelna otwarty jest dostęp dla wilgoci co powoduje idealne warumki dla rozwoju bakterii a co za tym idzie to powstawanie nieprzyjemnych infekcji.Informacja ze strony:
http://www.paznokcie.wiedziec.pl/pielegnacja_paznokci/budowa_paznokcia.html


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz